AGENDA

TERUG NAAR OVERZICHT
KMO’s onder druk: duurzame transitie botst op economische realiteit

KMO’s onder druk: duurzame transitie botst op economische realiteit

Algemeen / Gemaakt op woensdag 25 juni 2025

Duurzaamheid staat al jarenlang hoog op de maatschappelijke en politieke agenda, en terecht. Het streven naar een beter klimaat en meer sociale rechtvaardigheid is cruciaal. Maar in het enthousiasme om milieu- en ESG-doelstellingen na te jagen, dreigt één van de drie fundamenten van duurzaamheid – profit – vaak uit het oog verloren te worden.

Volgens Rudy Aernoudt, econoom, filosoof en kabinetschef van MR-voorzitter Georges-Louis Bouchez, is het tijd om dat evenwicht opnieuw in vraag te stellen. In een recente bijdrage voor Made in benadrukt hij dat de groeiende milieuregels en ESG-vereisten weliswaar nobele doelen nastreven, maar tegelijk een zware financiële tol eisen van kmo’s.

Duurzaam, maar tegen welke prijs?


De wereld verkeert in een instabiele toestand, met conflicten zoals in Oekraïne, Iran en Gaza die zorgen voor geopolitieke spanningen. Hierdoor verschuift de internationale focus van klimaatmaatregelen naar defensie-uitgaven, die mogelijk tot 5% van het bbp zullen oplopen. Toch blijft de klimaatproblematiek relevant, zeker in economisch opzicht.

Voor België wordt de jaarlijkse schade door klimaatverandering geraamd op 9,5 miljard euro. Tegelijk zorgen mildere winters voor lagere energiekosten, goed voor een jaarlijkse besparing van 3 miljard euro. Netto blijft zo een impact van ongeveer 6,5 miljard euro, ofwel 1,3% van het bbp.

De impact op kmo’s


De duurzame transitie vraagt concrete investeringen op het vlak van energie-efficiëntie, ecologische technologie, inclusie en gelijke kansen. Graydoncreditsafe berekende dat dit voor veel kmo’s neerkomt op 3 tot 5% van hun jaarlijkse omzet. Voor de Belgische kmo’s in totaal wordt de kostprijs geschat op zo’n 12 miljard euro.

De verschillen per sector zijn aanzienlijk. In de horecasector bijvoorbeeld bedraagt de gemiddelde investering per jaar 9.000 euro, in de voedingssector loopt dat op tot 16.000 euro. Sectoren die al worstelen met hoge faillissementscijfers en beperkte kredietverlening door banken, worden hierdoor extra onder druk gezet. Ook landbouwers zouden jaarlijks gemiddeld 13.000 euro moeten investeren.

Lees het volledige artikel op Made-In West-Vlaanderen.

TEKST EN BEELD: MADE IN WEST VLAANDEREN

Gerelateerd nieuws

Ken je buren: ontdek Mercury Flooring van dichtbij

Ken je buren: ontdek Mercury Flooring van dichtbij

Algemeen / Gemaakt op woensdag 23 september 2026

Op donderdag 22 oktober 2026 opent Mercury Flooring de deuren voor een nieuwe editie van ‘Ken je buren’. Een mooie gelegenheid om kennis te maken met het bedrijf, de nieuwe toonzaal te ontdekken en andere ondernemers uit de buurt te ontmoeten.

LEES MEER
G&V Energy Group investeert in nieuwe Energy Hub in Poort van de Prijkels

G&V Energy Group investeert in nieuwe Energy Hub in Poort van de Prijkels

Algemeen / Gemaakt op dinsdag 22 september 2026

G&V Energy Group zet een nieuwe stap in haar groeiverhaal met een investering in twee verdiepingen van het nieuwe gebouw in Poort van de Prijkels. Op deze strategische locatie komen duurzame mobiliteit, innovatieve foodconcepten en ruimte voor ontmoeting en ondernemerschap samen. Het project wordt ontwikkeld door Steenoven en opent naar verwachting in 2028.

LEES MEER